بــیـنــایـی

هوشمندانه، ارزشمندترین‌ها را انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل تصاویر خود را با هوش مصنوعی و فقط با اضافه کردن چند خط کد ساده به طور خودکار انجام دهید. آیــپــا با استفاده از فنّاوری یادگیری ماشینی امکان افزودن قابلیت تجزیه و تحلیل تصاویر را برای برنامه‌های کاربردی و کسب‌وکار شما به ارمغان می‌آورد.

با سامانه تحلیل بیناییِ آیــپــا به راحتی می‌توانید اشیاء، افراد، متون، صحنه‌ها و فعالیت‌ها را در تصاویر و فیلم‌ها شناسایی کرده و هرگونه محتوای نامناسب را تشخیص دهید. شناسایی چهره، احراز هویت، تطبیق و مقایسه چهره‌ها، شمارش افراد و غیره نیز جزو قابلیت‌های پرکاربرد این سامانه محسوب می‌شود.

با کمک پلتفرم آیپا و در فضای API قادر هستید اشیاء، افراد و صحنه‌های موجود در تصاویر را که مرتبط با نیازهای شغلی شماست شناسایی نمایید. به عنوان مثال می‌توانید برای طبقه‌بندی قطعات خاص ماشین بر روی خط مونتاژ، شناسایی و حذف گیاهان ناسالم در گلخانه و یا ممانعت از ورود افراد مشکوک در یک سازمان امنیتی، سامانه‌ای هوشمند را خلق کنید.

سرویس‌های آنالیز تصویر آیــپــا

سرویس‌های آنالیز چهره آیــپــا

پردازش تصویر (بینایی) مشتمل بر دو سرویس آنالیز چهره و آنالیز تصویر می‌باشد که به تفکیک هر یک را معرفی خواهیم کرد:

سرویس‌های آنالیز چهره

تشخیص چهره

این سامانه پایه‌ای ترین ابزار آنالیز چهره می‌باشد که می‌تواند تمامی چهره‌های مندرج در یک تصویر را با دقت و سرعتی بی‌نظیر شناسایی کند. مثلاً با کمک این ابزار می‌توان دوربین‌هایی را طراحی کرد که از میان عناصر متعدد موجود در یک تصویر، صرفاً بر روی چهره‌ی افراد فوکوس کند و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد مربوط به هر چهره را استخراج نماید.

همچنین به وسیله این سرویس می‌توان به راحتی چهره‌ها را در تصویر شناسایی و متمایز کرده و از آن برای انجام کارهایی مانند بهبود کیفیت سلفی و تهیه پرتره‌های زیبا استفاده نموده و همچنین آواتارهایی از چهره یک کاربر در برنامه‌هایی مانند چت تصویری یا بازی‌ها تولید کرد.

تشخیص هویت (احراز هویت)

این ابزار قادر است بر اساس پایگاه داده اطلاعات افرادی که از قبل در سیستم ثبت شده است و به کمک ابزارهای پردازش تصویر، نام و مشخصات افراد مذکور را از روی آنالیز چهره آنها شناسایی نماید که در برابر چالش‌ها و ناهنجاری‌های تصویری مقاوم است. همچنین این ماژول دارای مزیت‌های زیر می‌باشد:

شناسایی حداقل 200 هزار فرد یکتا به طور همزمان
امکان به‌روز کردن مدل، به این معنا که می‌توان اطلاعات افراد را به سیستم اضافه یا از آن کم کرد.
مقاوم در حالت سه رخ و نیم رخ چهره
شناسایی چهره با ریش و مو
شناسایی چهره با عینک و کلاه
شناسایی چهره با ماسک بر روی صورت
شناسایی چهره با گریم‌های سنگین

از کاربردهای این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازکردن قفل گوشی‌های هوشمند با شناسایی چهره کاربر
تشخیص و تأیید هویت کاربر جهت اعطای دسترسی‌های مختلف
ثبت هوشمند ورود و خروج افراد و ممانعت از ورود اغیار.
غربالگری در حوزه سلامت
استفاده از تشخیص چهره در سوانح برای یافتن هویت قربانیان

یافتن افراد تحت تعقیب و یا یافتن کودکان و یا افراد مسن دارای آلزایمر.  

تشخیص حالت عاطفی

این ابزار می‌تواند چهره‌های موجود در یک تصویر را تشخیص و حالات عاطفی هر یک (عادی، شادمان، گریان، عصبانی، متعجب، منزجر و وحشت‌زده) را تعیین نماید.

به کمک این ابزار می‌توان جوّ حاکم و حس و حالِ غالب در یک عکسِ دسته‌جمعی را مورد بررسی و تحلیل همه‌جانبه قرار داد. مثلاً پس از اتمام یک فیلم در سینما، با تحلیل حالات عاطفی چهره مخاطبین و حضّار، می‌توان از میزان رضایت آن‌ها در مورد فیلم مطلع گردید و یا می‌توان میزان رضایت ارباب‌رجوع از کارمندان یک سازمان را با تحلیل عاطفی چهره‌ی آن‌ها بررسی کرد. همچنین می‌توان درب‌هایی هوشمند طراحی کرد که شعار «با لبخند وارد شوید» را برای مراجعه‌کنندگان عملیاتی نماید و صرفاً با لبخند زدن افراد، آن درب باز شود.

تطبیق و مقایسه دو چهره

این ماژول می‌کوشد میزان شباهت دو فرد را به صورت کمّی (درصدی) تعیین نماید. این سرویس، ابزار قدرتمندی جهت راستی‌آزمایی دعاوی هویتی با استفاده از تصویر چهره واقعی کاربر در قیاس با تصویر چهره موجود در مدارک شناسایی می‌باشد؛ زیرا تصاویر موجود در مدارک شناسایی با گذر زمان تفاوت محسوسی با تصویر فعلی فرد دارد و لذا مقایسه آن به کمک هوش مصنوعی می‌تواند بسیار مُثمر ثمر باشد.

تشخیص جنسیت و تخمین سن

این ابزار، جهت تشخیص جنسیت و تخمین سنِ فرد یا افراد موجود در تصویر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دقتِ تشخیص جنسیت حدود 96 درصد و خطای سیستم بر روی تخمین سن به طور میانگین، مثبت و منفی 4 سال می‌باشد.

برای مثال به کمک این ابزار می‌توان با بررسی تصاویر و نمایه‌هایی که افراد در فضای مجازی مانند توییتر یا اینستاگرام برای پروفایل خود انتخاب می‌کنند و تخمین سن و تشخیص جنسیت این کاربران، تحلیل دقیق تر و منصفانه‌تری از دیدگاه‌ها و نظرات این افراد در فضای مجازی ارائه کرد.

سرویس‌های آنالیز تصویر

برچسب‌گذار

این ماژول، عملیات برچسب زدن یا کلید واژه نویسی یک تصویر بر اساس محتوای مندرج در آن را برعهده دارد. از مهمترین کاربردهای برچسب گذاری تصاویر، طبقه‌بندی تصاویر بر اساس محتوای موجود در آن و جستجوی موضوعی محتوای تصاویر می‌باشد.

این ماژول می‌کوشد میزان شباهت دو فرد را به صورت کمّی (درصدی) تعیین نماید. این سرویس، ابزار قدرتمندی جهت راستی‌آزمایی دعاوی هویتی با استفاده از تصویر چهره واقعی کاربر در قیاس با تصویر چهره موجود در مدارک شناسایی می‌باشد؛ زیرا تصاویر موجود در مدارک شناسایی با گذر زمان تفاوت محسوسی با تصویر فعلی فرد دارد و لذا مقایسه آن به کمک هوش مصنوعی می‌تواند بسیار مُثمر ثمر باشد.

شناسایی اشیاء 

با استفاده از ابزار شناسایی اشیاء (object detection) می‌توانید با دقت و سرعت بالا تمامی اشیاء رایج و متداول نظیر تلفن همراه، اسلحه، هدفون، گربه و غیره را به راحتی در تصاویر خود تشخیص دهید. پایگاه داده گردآوری شده در این سرویس در حال حاضر مشتمل بر 202 شئ می‌باشد.

فناوری شناسایی اشیاء در صنایع مختلف مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای شناسایی محصولات، دسته‌بندی، شمارش و تحلیل‌های آماری، مدیریت موجودی، مدیریت کیفیت صنایع و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 همچنین به کمک این ابزار می‌توان دوربین‌هایی را طراحی کرد که نسبت به یک شئ، ــ مانند اسلحه‌ای که در دست یک فرد است ــ حساس باشد و هشدار بدهد.

تشخیص منظره

این ابزار می‌تواند نوع صحنه یا منظره‌ای که تصویربرداری در آن صورت گرفته است را تشخیص دهد و آن را در قالب چند کلیدواژه به تصویر اضافه نماید، مانند غروب آفتاب، مسیر جنگلی، آسمان خراش و غیره. پایگاه داده گردآوری شده در این سرویس در حال حاضر بیش از 350 نوع منظره می‌باشد.

این ماژول می‌تواند برای عکاسان و مستندسازان بسیار کاربردی باشد. مستندسازی که به دنبال یک روایت داستانی در یک فضایِ فرهنگی ـ تاریخی می‌باشد می‌تواند از این ابزار برای یافتن چنین لوکیشنی استفاده نماید.

نویسه‌خوان نوری

ابزار نویسه‌خوان نوری (OCR) قادر است متون موجود در تصاویر و فایل‌های پی‌دی‌اف را با دقتی بالا شناسایی و استخراج نماید. این ماژول همچنین می‌تواند از متون رسمی و غیررسمی، فونت‌های گوناگون و متونی با پیش‌زمینه‌های رنگی پشتیبانی به عمل آورد. با استفاده از این ابزار دیگر نیاز نیست متون کاغذی خود را مجدداً تایپ کنید همچنین می‌توانید اسناد، کتاب‌ها، مقالات، مجلات و روزنامه‌ها را به کتابخانه‌ی متنی دیجیتالی تبدیل کنید.

مهمترین مزیت‌های این ابزار عبارت است از:

پشتیبانی از حدود 400 نوع فونت فارسی
تشخیص هوشمند عبارات فارسی و انگلیسی در داخل متن به طور همزمان.

قابل استفاده برای زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی.

نگاره‌یاب

این سامانه قادر است تصاویر مشابه را در بین تصاویر موجود در پایگاه داده جستجو نماید. به کمک این ابزار می‌توانید مثلاً بخشی از یک تصویر کراپ شده را به عنوان ورودی به سیستم دهید و اصل آن تصویر را در بین تصاویر موجود در پایگاه داده جستجو نمایید.

این ابزار دارای مزایای زیر می‌باشد:

جستجوی بلادرنگ در بین چندین ملیون تصویر
مقاوم در برابر تغییر مقیاس و رزولیشن
مقاوم در برابر بُرش (Crop)
مقاوم در برابر چرخش (Rotation)

مقاوم در برابر تغییر رنگ

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت آرمان رایان شریف محفوظ می باشد